Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akrep İlaçlama

Akrepler Hakkında

Akrep dünyanın her yerinde bulunabilen eklem bacaklı ve çok zehirli bir hayvandır. Akrepler geceleri aktiftirler, vücutları yüksek sıcaklık ve düşük soğuğa dayanıklı haldedir.Akrebin vücudu bölmeler halindedir. Ve kuyruğu sırtı üstünde kıvrıktır. Kuyruğu üzerinde, yakaladığı avına zehir akıtmak için zehirli iğnesi bulunur. 4 çift ayak ve 1 çift kıskaç bulunur. Her ayağın uç kısmı avına tutunmak ve tırmanabilmek için kıskaçlıdır. Ayakları üzerinde duyu alıcıları denen radar sistemine benzeyen alıcılar bulunur. Bu alıcılar sayesinde en ufak titreşimleri bile alırlar…

Akreplerin üremesi ve çoğalması için ayrı bireylere ihtiyaç vardır. Döllenme dişi akrebin vücudunda gerçekleşir. Dişi akrepte döllenen yumurtalar dişi akrebin sırt kısmındaki özel bir bölgede güven içinde gelişir. Yavrular gelişimini tamamladıktan sonra dişi akrep sırt kapağını açarak yavruları buradan dışarıya iter. Akrep yavruları ilk olarak beyaz renktedir daha sonra bulunduğu ortama bağlı olarak renkleri değişir. Akrepler siyah, kırmızı, sarı, veya farklı renklerde olabilirler. Dolaşım sistemleri çok gelişmiş hayvanlardır

Yaşam alanı olarak genellikle taşların altında, duvar diplerinde, toprak içinde, çöllerde, dağda, bayırda, akla gelen her yerde bulunurlar.Akrepler evimizde yatak odalarından tutunda, mutfaklarda, çatı aralarında, bodrumda, duvar diplerinde olmak üzere evimizin her köşesinde bulabiliriz. Yağmurlu havalarda yuvalarından çıkarak sığınacak yer ararlar. Buda gösteriyor ki yağmurun çok yağdığı bahar ve güz aylarında evlere daha çok akın ederler.Akrepler tehlike hissettiği zaman veya canları acıdığı zaman ısırıp sokarlar. Çok zehirli olduğu için ısırılan canlıya büyük zarar verir.

Dünya üzerinde birçok akrep türü bulunmaktadır. Bazı akrep türleri insanı ve daha büyük cüsseli canlıları soktuğunda ölümüne sebep olur. Akrep ısırması ve sokması sonrasında yanma, şiddetli acı, mide bulantısı, kusma ve zehirlenmeler görülür. Erken müdahale yapılmazsa vaka ölümle sonuçlanabilir.Akrep ile mücadele çok önemlidir. Akreplerin bir defada 100’lerce yavru yaptıklarını düşünürsek ne kadar tehlikeli olduğunu görürüz.

AKREPLER İLE İLGİLİ SORULAR ?

Akrepler nerelerde yuvalanır?

Akrepler türlerine bağlı olarak farklı bölgelerde yuvalanır. Dış ortamlarda; toprak içinde yuva yaparak, taşların altında, beton bloklar altında, çöllerde bulunan akrepler evlerde ise; evin her köşesinde bulunur. Yatak odasından tutunda evin çatısına ve bodrumuna kadar her yerde bulunur.

Akrepler nasıl ürerler?

Akrep türleri bir çok bölgede yaşamlarını sürdürebilen farklı yapı ve özellikte çeşitleri olan son derece dayanıklı ve insanlar için tehlike arz eden zehirli böcekler içinde yer alan kara canlılarıdır. Akrep haşeresi,birçok canlıda türünde olduğu gibi yumurtlama yolu ile ürer ve çoğalır. Dişi akrep çiftleşme işleminin ardından 15 gün devamlı yumurtasını sırt bölgesinde taşır. Çoğunlukla yanlız yaşayan akrepler, üremelerini sağlamak için çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler. Akrep türlerinin çiftleşme zamanı geldiğinde dişi ve erkek akrep bir araya gelir. Erkek akrep ile dişi akrep kuyruklarını birbirlerine dolayarak flört ederler. Oldukça uzun süren flörtün ardından dişi akrep erkek akrep tarafından döllenir. Çiftleşme işleminin ardından erkek akrep bulunduğu ortamı terk etmez ise, dişi akrep erkek akrebi öldürür ve yer. Akrep yumurtaları bir süre dişi akrebin sırtında kalarak büyür. Uygun şekilde gelişen yumurtalar, dişi akrebin sırt kapağını açması ile beraber serbest kalırlar. Ergin bir akrep olana kadar, anne tarafından korunan akrep yavruları, kendine güvenmeye başladıklarından itibaren yani 12-15 mm boya ulaştıklarında anne akrebin yanından ayrılarak, tek başlarına bağımsız bir şekilde yaşamaya başlarlar. Akrep ilaçlama hizmeti akrep görülen mekanlarda vakit kaybetmeden yaptırılmalı akrep sokması riskine maruz kalmadan akrep şikayetleri kalıcı böcek ilaçlaması ile çözüme kavuşturulmalıdır.

Akrepler nelerle beslenirler?

Akreplerin birçok türleri börtü böcek türleri ile beslenirler. Akrepler eline geçen bütün böcek türlerini yerler. Çok az kısmı ise meyve ve sebzelerden beslenirler.

Akrepler Tek mi yaşar?

Akrepler tek yaşamayı seven hayvanlardır. Ama yavru akrepler toplu halde bulunur ve çiftleşme dönemlerinde ortamda mutlaka birden fazla bulunurlar.

Akrepler Zehirli midir?

Akreplerin tamamına yakın türleri zehirlidir. Avını yakaladığı zaman ağız kısmındaki kıskaçları ile yakalar ve daha sonra kıskacı ile deldiği alana iğnesi ile zehir bırakır

Akrepler İle Mücadele Yöntemleri

Akrep zararlısı tehlikeli ve ölümcül hadiselere sebep olabilen bir haşere türüdür. Akrep görülen alanlar yada akrep girmiş mekanlar zaman geçirilmeden ilaçlama servisleri ile irtibata geçilerek ilaçlama işleminden geçirilmelidir. Akrep ilaçlaması en etkili akrep ilaçları kullanılarak yapılmalı akrep sokmalarına fırsat vermeden akrep kontrolu sağlanmalıdır. Akrep ilaçlama yöntemi daha çok sisleme ilaçlama tarzında ve kokulu ilaçlama türü kullanılarak yapılmalı ortamdaki akrepler kısa süre içinde imha edilmelidir. Eve giren akrepler eşya altları ve süpürgelik altları gibi ara bölümlere yerleşerek zamanla ürer ve çoğalırlar. Akrep türlerinin hepsinde zehir bulunur bazı akrep çeşitleri soktuğu zaman öldürmez ancak akrep sokması en hafif şekli ile insana şiddetli acı verir ve bazı kişilerde riskli durumlara sebep olur. Atlas haşere ilaçlama hizmetleri olarak akrep ilaçlama uygulamalarında kalıcı özellikte böcek ilaçları kullanarak uzun süre akrep sorunlarını engelleyen ilaçlama yöntemleri ile ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

Akreplerden kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Gsm : Zir.Müh 0545 227 33 32
Tel : 0242.227 33 32  Fax : 0242.227 58 32
Email : candemirgroup@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin