Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çatı Faresi ( Sıçanı )

Çatı Sıçanı ( Gemi Sıçanı,Siyah Sıçan ) ilaçlaması :
Çatı sıçanının vücut teşekkülü adi sıçandan daha küçük ve daha hafiftir. Yetişkin olanlarda ağırlık 80-300 gr arasındadır.. kafa ve vücut uzunluğu 16-21 cm. dir.Siyah sıçan veya gemi sıçanı olarak ta bilinen çatı sıçanı, orta büyüklükte, narin çevik bir hayvandır. Çevik, tırmanıcı ve kemiricidir. Ekseriya ağaçların ve üzüm kütükleri vb. üstünde yaşar. Rattus rattus, ılıman bölgelerde evler, apartman katları, dükkanlar ve büyük satış merkezleri, kümesler, ambarlar, marketler, restoranlar, ve tahıl elevatörleri dahil birçok yerde bulunurlar. Ayrıca tropik bölgelerde insanla yakın ilişki içinde birçok kent ve köyde yaşarlar. Türkiye de Karadeniz kıyısında, en fazla İstanbul ve Sinop arasında ki bölgede bulunurlar..
Candemir İaçlama Şirketi olarak sizin için gerekli olan en kısa zamanda, acilen ve etkili İlaçlama için sizlere bir telefon kadar yakınız.
Kemirgenlerin Zarraları
Dışkı, idrar ve kıllarıyla yiyecekleri bakterilerle kirleterek insanlara tifo, dizanteri, Salmonelosis gibi hastalıkları bulaştırır, insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluştururlar. Kemirgenler insanların evlerini, işyerlerini istila eder, eşyalarına zarar verir, yiyeceklerine saldırır, yiyebileceğinden çok daha fazla miktarda yiyeceği kontamine eder ve bu ürünlerin imhasına yol açarak ekonomik kayıplara sebep olurlar. Fareler dişlerini düzenli olarak törpüleme ihtiyaçlarından dolayı , ip, elektrik kablosu vb cisimleri çiğner, yangınlara yol açabilir, gaz ve su borularına da zarar verirler, iş kayıplarına sebep olurlar.
Entegre Kemirgenlerin Mücadelesi :
Fiziksel kontrol yöntemleri :
Fareler çok belirsiz iz (dışkı veya kemirme izi) bıraktıkları için, bina içinde tavan ve çatı araları, pervaz araları, duvarlardaki delikler, yağmur suyu boruları ve benzeri yerlerin dikkatle araştırılması gerekir. Bina dışında ise; toprak yığınları, çöp konteynerleri civarı, saman yığınları, su kanalı olarak kullanılan yerlere bakılmalıdır. Giriş noktaları tespit edildikten sonra uygun tekniklerle kapatılmalıdır
Kimyasal kontrol yöntemleri :
Günümüzde akut zehirlerin yerini, hedef dışı canlılara yüksek güvenlikte olmaları dolayısıyla antikoagulant rodentisitler almaktadır. Etkileri akut zehirlere göre birkaç gün geç başlamakta, ancak kazara alımlarda Vitamin K1 ile tıbbi müdahale imkanı bulunmaktadır.
Yem koyulacak yerlerin belirlenmesi :
Bunun için kullanılan teknik, sıçan ve fareler için değişiktir.
Sıçanlar : Yem seçiminde oldukça muhafazakardır. Yemi bulup yemeye başladıktan sonra buna devam edeceklerdir. Önemli olan sürekli yemlendikleri yerle yuvalarının arasında bir yere yemi koyabilmektir. Yiyecek maddesinin bol olduğu yerlerde (kümesler, değirmenler, tahıl depoları ve benzerleri) yapılacak yuva tespitleri çok önemlidir.
Fareler: Çok araştırıcı ve değişik yem çeşidi arayan bir türdür. Hassas bir kapanla peynir parçası olmadan dahi yakalanabilirler. Sıçanlardan daha küçük bir alan içinde hareket ederler. Dolayısıyla az miktarda yem konulmuş çok sayıda yem istasyonu gereklidir.
Yemlerin yerleştirilmesi :
Yemler kurulacak istasyonlar içinde, yuva girişinin yanlarına, dolaştıkları tespit edilen duvar diplerine ve beslenme alanlarına yerleştirilir veya doğrudan yuva içine de atılabilir.
Yem konulan istasyonlar çocukların ve evcil hayvanların erişmesini önleyecek şekilde gizlenmeli ve sabitlenmelidir.
Tarif edilen miktarlarda yem koyulmalı ve çok az konulan yemin tüm fareler için yeterli olmayacağı bilinmelidir.
Yem peletler hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
Pratikte en iyi yem kabının 70-100 mm.çapında sert plastikten su drenaj boruları olduğu görülmüştür. Bunlardan kesilecek 15-20 cm’lik parçalar içine yem konulduktan sonra yerlerinden oynatılmamaları için üstlerine taş parçaları koyulur. Bunun dışında karşılıklı iki yüzüne 70 mm.lik delik açılmış tahta, karton ve oluklu mukavva kutular kullanılabilir. Ayrıca yemler yuva deliklerinden içeri atılabilir.
Ne kadar yem kullanılmalıdır? ?
Her yem istasyonuna; sıçanlar için yaklaşık 150 gr, fareler için 20 gr. pelet yem veya mum blok konulur.
Yem ve İstasyonların Kontrolü ?
Yemleri yerleştirdikten 5-7 gün sonra tüm yem istasyonları kontrol edilmeli, azalan yemler tamamlanmalıdır. 2. haftadan sonra yapılacak kontrolde yemlere dokunulmamışsa mücadele başarılı olmuş demektir. Ölen farelerin çok azı görülebilir. Zira yeterli zehir dozunu alan sıçan ve fare, iç kanamanın başlaması ile yuvasına çekilir ve orada ölür.
Çatı Sıçanı ( Gemi Sıçanı,Siyah Sıçan ) kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için
Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın
Acil Haşere Böcek Hattı 7/24
Gsm : Zir.Müh 0545.227 33 32
Tel : 0242.227 33 32  Fax : 0242.227 58 32
Email : candemirgroup@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin