Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ağaç Kurdu İlaçlama

Ağaç kurtları haşere gurubundan olup eklem bacaklılar içinde incelenir. Sert kabuklu olup genellikle iki kanada sahiptir. Ağaç kurtları insanı ısırmazlar. Tahtakurtları tamamen otçuldurlar. Baş kısımları sert keratin denen maddeden oluşur. Ağız yapıları çok gelişmiştir. Göğüs kısmında 2 çift,karın kısmında 1 çift olmak üzere toplam 6 ayağı vardır. Tahtakurdunun (mobilya kurdu) başucunda 1 çift anteni vardır. Tahta kurdunun genel olarak boyları 1,5 ile 3 cm kadardır. Toplumda farklı isimler ile bilinirler bunlardan bazıları (ağaç kurdu, ahşap kurdu, ağaç böceği, ağaç kemiren..

Ağaç kurtları adından da anlaşıldığı gibi bütün işleri tahta ve ahşap iledir. Genellikle ağaç ve ahşapları delerek içine yuva yaparlar. Ağaç kurtlarının ağız yapısı çok sağlam olduğundan tahta ve ahşap nesneleri rahatlıkla kesebilirler.

Mobilya kurdu olarak adlandırılan bu kurtlar evimizde ahşaptan oluşan her türlü nesnenin içini oyarak orada yuvalanırlar. Mobilya kurtları mobilya ve ev eşyalarını sürekli delip çürüttüğünden bizim için zararlı haşere durumundadır. Bu haşere türleri gece aktif olup daha hızlı çalışırlar. Ağacı delerken çok farklı sesler çıkarırlar bu sesleri duymak mümkündür.

Ağaç kurtları sadece evlerin içinde değil bağ ve bahçede olan yeşil bitkileri delerek bu bitkilerin kurumasına neden olurlar. Çiftçilerde ciddi sıkıntılar oluşturan bu ağaç haşeresi bulunduğu her ortamda sıkıntıdır. Beslenmede tamamen bitkisel besinler kullanırlar. Tahta kurdu (ağaç böceği) üremesi yumurta ile olmaktadır. Canlı yavru doğurmazlar. Yaptıkları yuva içine yumurta bırakır. Yumurtalar belli sıcaklığa ulaştığın da larva şeklinde yumurtadan çıkar. Tahta kurtları ağaçları kemirirken ahşap tozlarını etrafa döktükleri için etrafı bayağı kirletirler. Ağaç köklerinde, evlerde ki her türlü ahşap eşya, ağaçtan oluşan depo, silo gibi büyük yapılarda, gemi güvertelerinde de bulunur.Zamanında önlem alınmazsa tahta kurdu bulaşmış bir gemi güvertesi delinmiş olur. Delinen gemi bu deliklerden su alırsa bayağı tehlike oluşur. Bu haşereler bulunduğu ortamda her zaman tehlikeli bir silahtır.

AĞAÇ KURDU- AĞAÇ BÖCEĞİ (MOBİLYA BÖCEĞİ) İLE İLGİLİ SORULAR

Ağaç kurdu nasıl tanınır ?

Ağaç kurdu 2 kanadı olan baş ve göğsü sert kabuktan oluşan başında 1 çift ufak anteni bulunan,6 ayaklı bir haşeredir. Ahşapları sürekli delerek yuvalandıkları için; tahta kurdu olan yerlerde ahşap kırıntıları, ağaç tozları, bulunur. Ayrıca tahta kurtları (mobilya kurtları) ahşap zeminlerde delikler açarak sürekli zarar verir. Genellikle kahverengi ve siyahımsı renkleri vardır…

Ağaç kurdu nerelerde yaşar?

Ağaç kurtları özellikle yuvalanmak için ağaç köklerini, ahşap ev eşyalarını, mobilya, kapı pervazları, evlerdeki parke ve lambiri içlerinde yani ağaç ve ahşapla ilgili her türlü metanın içinde barınırlar…

Ağaç kurdu insanı ısırırmı?

Ağaç kurdu haşereleri daha önceden belirtildiği gibi tamamen otçul oldukların dan beslenmelerinde hep bitkisel gıdaları kullanırlar. Yaşam alanı olarak ta ahşap aksanlarını seçtiği için insan ile ilgili hiçbir sorunları yoktur. Kana ihtiyaç duymadıkları için insanı ısırmak gibi bir sorunları yoktur….

Ağaç kurdu zararları nelerdir?

Ağaç kurtlarının ağız yapısı oldukça sağlam olduğu için ağaçları, tahtaları ve ahşap malzemeleri kolaylıkla kemirebilmektedir. Yalnızca ağaçtan elde edilen malzemelere değil, yeşil bitkilere de zarar veren ağaç kurdu, yeşil bitkileri delerek kurumalarına ve solmalarına neden olmaktadır. Özellikle geçimini çiftçilikten sağlayan insanlar için büyük maddi zararlar yaratabilecek bu durum, hayvansal dokularla beslenen türler nedeni ile besi hayvanlarına da hasar verebilmektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, tahta kurtları olarak da bilinen bu haşereler ile mücadelenin oldukça dikkatli ve profesyonelce yapılması gerekmektedir

Ağaç kurdu ile nasıl mücadele edilir?

Ağaç kurdu ile mücadele böcek ile yapılan mücadelelerin en zorudur. Tahta kurtları ahşabın içinde saklandıklarından ilacın iç kısımlara nüfuz etmesi çok zordur.Ağaç Kurdu (ağaç böceği) ilaçlaması; mutlaka işini bilen, işinin konusunda uzman, sertifikalı, sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanan, yasal firmalar tarafından yapılmalı. Tahta kurtları zor öldüğü için ilaçlaması periyodik olarak belirtilen günlerde yapılmalı ilk ilaçlamada haşereler ölse de belli zaman sonra yumurtadan çıkacak yavrular için tekrar ilaçlama gerekir. Ağaç kurduna karşı önlem alınmazsa kısa süre içinde mobilya ve ahşap tüm eşyalarınıza zarar verebilir. Ağaç kurdu ile mücadelede mutlaka sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmalıdır. Ağaçkurdu ( Mobilya böceği-Tahta kurdu ) İlaçlaması yasal firma tarafından yapılmalıdır.

Ağaç kurdu böceklerinden kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Gsm : Zir.Müh 0545.227 33 32
Tel : 0242.227 33 32  Fax : 0242.227 58 32
Email : candemirgroup@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin