Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böcekleri Hakkında

Kalorifer böceği açık kahverengi renkte olup, ön göğüs bölgesinde iki koyu bant vardır. Yaklaşık olarak 10-12 mm boyundadırlar ve yumurtlama yöntemiyle çoğalırlar. Kalorifer böceği içinde yumurta bulunan kapsüller üretir. Ürettiği her bir kapsül içinde 35-40 adet yumurta bulunur.Yumurtalarını sırtlarında taşıyarak gittikleri her yere götürür. Kalorifer böceğinin yumurtaları 18 gün sonra açılır ve yavrular yumurtalardan çıkar.Yıl içerisinde 8-10 defa yumurtlayan dişi kalorifer böcekleri öldükleri anda bile yumurta bırakırlar. Bulundukları alanlardaki her şeyi yiyebilirler. Her türlü pisliği ve mikrobu bünyesinde taşıyan kalorifer böcekleri, bu mikropları insanlara bulaştırırlar. Evlerde ilk yerleşecekleri mekanlar mutfak ve banyolar olan kalorifer böcekleri, karanlığı severler ve bu nedenle sürekli geceleri ortaya çıkarlar. Kalorifer böcekleri nemli, sıcak ve pis yerlerden hoşlanırlar. Kazan dairesi, depo ve bodrum gibi alanlar yoğun olarak görüldükleri yerlerdir. Kalorifer böceği gıda zehirlenmeleri, verem, hepatit, mantar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların mikroplarını taşır ve bulaştırır.

Kalorifer böceğinin kafasındaki 1 çift anten nem ve yiyecek tespit edebilme görevi yapar. Kalorifer böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebilir. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15cmdir.İki kanat arası uzunluğu 30cmdir.Kalorifer böceği ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanabilir. Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek bir kalorifer böceği 1.5mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5mm boşluğa sığabilir. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa 1ay dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta dayanabilir. Kafası kopmuş olan bir kalorifer böceği 1 hafta sonunda susuzluktan ölür. Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, karafatma, kakalak denir. Kalorifer böceğinin bir diğer adı ise alman hamam böceğidir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı kalorifer böceği birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşır. Kalorifer böceğinden bulaşabilen hastalıklar; Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesidir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan kalorifer böceği laboratuar hayvanı olarak idealdir. Bir kalorifer böceği hakkında bazı sayısal bilgiler. Kalorifer böceğinin ayaklarının genelinde eklem vardır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Bir kalorifer böceği 40dk nefesini tutabilir. Dünyada kalorifer böceği türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları dünyaya 320–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. Kalorifer böceği o günden bu güne değişiklik göstermeden gelebilmiştir. Kalorifer böceği evlerimize nasıl geliyor diye merak ediyorsanız söyleyelim. Atık su boruları ve sızıntılardan ev ve işyerlerine kalorifer böceği gelebilir. Bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurtası taşıyabiliriz. Aldığımız eşyalarla da evimize kalorifer böceği yumurtası taşımış olabiliriz. Bu açıdan ilaçlama uygulaması çok önemlidir. Yiyecek ve su azlığı nedeni ile kalorifer böceği göç etmek zorunda kalır. Ev ve işyerlerinizde bodrum, çatı katı, bina boşluğu vb nemli ortam olabilen her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür.

KALORİFER BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SORULAR?

  • KALORİFER BÖCEĞİ NEREDEN GELİR?

Kalorifer böceği ev ve işyerlerimize kısaca insan olan, olmayan her alana alışveriş yolu ile kanalizasyon borularındaki sızıntı ile göç yoluyla, aldığımız eşyalar vasıtası ile gelir.

  • KALORİFER BÖCEĞİ NEREDE YAŞAR?

Kalorifer böceği bodrum, çatı, depo evlerde ise mutfak, banyo atık su borusu etrafında yer yapar. Kalorifer böceği nem ve sıcağın olduğu her yerde yaşar. Kalorifer böceği ev ve işyerlerine kanalizasyon borularından sızan su ile gelir.

  • KALORİFER BÖCEĞİ NE KADAR YAVRU YAPAR?

Dişi kalorifer böceği her defasında 100 tane yumurta yapabilir. Dişi kalorifer böceği sırtında taşıdığı 18–20 adetlik yumurta paketlerini gezdiği her uygun ortama bırakır. Çatlaklar, kapı pervazları, oyulmuş kenar köşe yerler kalorifer böceğinin yumurta bırakması için idealdir. Bir çift kalorifer böceği ölene dek 1000.000 yumurta yapabilir

  • KALORİFER BÖCEĞİ İNSANLARA HANGİ HASTALIKLARI BULAŞTIRIR?

Kalorifer böceği pislik ve mikrop taşıyıcıdır. Kalorifer böceği insanlara birçok mikrop ve hastalık bulaştırabilir. Her yeri gezebilen kalorifer böceği dışkı ve salyaları ile gittiği yerde mikrop bırakır. Kalorifer böceğinin bulaştırdığı hastalıklar verem, Pnomoni, alerjik reaksiyonlar, dizanteri, astım, mantar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar yüzünden kalorifer böceği ilaçlama büyük önem arz etmektedir.

  • KALORİFER BÖCEĞİ NASIL BESLENİR?

Kalorifer böceği insan ve hayvan kanı emmez. Kalorifer böceği insanların yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir. Kalorifer böceği besinlerimiz üzerinde dolaşır ısırıklar alır, dışkı ve salyalarını bırakır.

  • KALORİFER BÖCEĞİ NE KADAR BÜYÜR?

Kalorifer böceğinin boyu yaklaşık olarak 1–1,5cmdir. Erkek olan kalorifer böceği 1.5mm, dişi kalorifer böceği 4.5mm aralıklardan sığabilir. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15cmdir.İki kanat arası uzunluğu 30cmdir.

  • KALORİFER BÖCEĞİNİN KAÇ TÜRÜ BULUNUR?

Kalorifer böceğinin 5000 türü bulunur. Dünya üzerine 320–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. Kalorifer böceği yaşadığı iklim ve alana bağlı olarak değişik isimler alır. Hamam böceği, karafatma, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, kakalak kalorifer böceğinin söylenen diğer isimleridir.

  • KALORİFER BÖCEĞİ İLAÇLAMA YAPILINCA HEMEN ÖLÜRMÜ?

Kalorifer böceği çok hızlı çoğalan bir haşeredir. Bu sebeple kokulu sıvı ilaç uygulamasına gerek duyulur. Bulunduğu alanı ilaçlama yapılırken terk edemeyecek olan insanlar için jel ilaçlama yöntemi uygulanabilir. Jel ilacı yiyen kalorifer böceği yuvasına döner ve ölür, ölen kalorifer böceğini yiyen diğer böceklerde zincirleme şekilde ölür

  • KALORİFER BÖCEĞİ İNSANI ISIRMI?

Kalorifer böceği insanı ve hayvanı ısırmaz. Fakat kalorifer böceği insanların yediği ve yemediği her şeyi yer.

  • KALORİFER BÖCEĞİNİN TEMAS ETTİĞİ GIDALARI NE YAPMALIYIM?

Kalorifer böceği gıdalarımız üzerinde gezinip dışkı ve salyalarını bırakır. Bu gıdaları atmazsak eğer kalorifer böceğinin bıraktığı mikroplar bize hastalık bulaştırır.

  • KALORİFER BÖCEĞİ HANGİ MEVSİMLERDE ÜREME YAPAR?

Her kıtada yaşayabilen kalorifer böceği yılın her mevsimi üreme yapabilir. Sıcak ve ılıman hava kalorifer böceğinin en sevdiği ortamdır. Ortam ne kadar sıcak ve nemli olursa o kadar çok üreme yapar

  • KALORİFER BÖCEĞİNİN EN SIK GÖRÜLDÜĞÜ YERLER NERELERDİR?

Kalorifer böceği gıda üzerine iş yapan imalathane, lokanta, fırın, vb yerlerde sık görülür. Nem ve rutubet olan her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür.

  • KALORİFER BÖCEĞİ UÇABİLİRMİ?

Kalorifer böceği erkek olanlarında kanat bulunur. Kalorifer böceği uçmak için kanatlarını kullanmaz.

  • KALORİFER BÖCEĞİNDEN NASIL KORUNABİLİRİM?

Kalorifer böceğinden korunmak için ev ve işyerlerinizi periyodik olarak ilaçlama yaptırmanız gerekir. Periyodik olarak yaptırabileceğiniz ilaçlama sizi her türlü haşere ve zararlı böcekten korur.

  • KALORİFER BÖCEĞİ HANGİ RENKLERDE OLUR?

Kalorifer böceği yaşadığı alana bağlı olarak değişik renklerde olabilir. Kalorifer böceği siyah, kızılımsı, kahverengi renklerde görülür.

Kalorifer Böceğinden kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Gsm : Zir.Müh 0545.227 33 32
Tel : 0242.227 33 32  Fax : 0242.227 58 32
Email : candemirgroup@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin