Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kene İlaçlama

Kene İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kene Hakkında

Kene, kan emerek beslendiği için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilir.Kene ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunur.Kene beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilir. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde kene saldırısı görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da kene vakaları olabilir.Virüs bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar.Kene virüsü genellikle bu sıvı ile bulaştırır.Kene kanını emdiği ve virüsü bulaştırdığı tüm canlıları hasta eder.Fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir. Kene özellikle vücudun diz,kulak arkası,koltukaltı, ve kasık bölgesi gibi nemli bölgeleri çok sever.Dünyayı kasıp kavuran kuş gribi paniğinin ardından başlayan kene kabusu; ölenlerin sayısının her geçen gün artmasıyla büyüyor.Uzmanlarımız Sizin için Kırım Kongo Hastalığını Kene , ve Çözümleri konusunda araştırmalar yaptılar:.

,

Kenenin Sağlığımıza Zararları

Keneler sadece ölümlere sebep olan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı yapmıyor. Keneler KKKA, Rock dağları benekli ateşi,Lyme hastalığı,Erlikiyoz,Tavşan ateşi,Babesiyoz,Kolorado kene ateşi,Dönek ateşi, Kayalık dağlar benekli ateşi gibi hastalıkları taşır ve bulaştırırlar.

Kene Sokması ve Isırması

Kene kırmızı kahverengi yassı, oval bir parazittir. Keneler dışarıda çalılıklarda, hayvan barınma yerlerinde, çimenlerde barınırlar ve buralardan insanlara bulaşırlar. Keneler yassı ve oval olmasından dolayı insan vücudunda kolaylıkla barınabilirler. Keneler bir ısırmada, karın yapısından dolayı,şişene kadar kan emer. Kenelerin sekiz tane ayagı vardır ve insana veya hayvana konma halinde, direk olarak deriye nüfus eder ve sabit kalabilmesi için, ayagındaki vantuz ve çengel özelligini kullanarak şişene kadar kandan faydalanır. Kene ısırması ölümcül vakalar dogurabileceginden hastaneye gidilmesi gerekir. Bununla da kalmayıp keneden tam anlamda kurtulabilmek için güvenilir, belgeli ve İl Saglık Bakanlıgı’na baglı ilaçlama şirketiyle irtibata geçmeniz gerekir.

Keneyle İlgili En Fazla Sorulan Sorular

KENE ISIRMASI İLE İLGİLİ SORULAR?

 • BEDENİMİZİN ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ KENEYİ NASIL ÇIKARTABİLİRİZ?
 • Kenenin üzerine kimyasal maddeler dökmeyin, kaçmak isteyen kene kusar ve midesindeki virüsleri size bulaştırır.
 • Kenenin vücuduna dokunmayın, emdiği kanı geri boşaltır.
 • Ucu çok ince olan bir cımbızla kenenin hortum kısmından kavrayın nazikçe ve sağlam şekilde kavrayıp çıkartın.
 • Çıkardığınız kenenin yerini alkol veya sabunla yıkayın.
 • Ya da kenenin kendiliğinden çıkmasını beklemek daha uygun bir yöntem olabilir. Elinizi, ıslatın keneye dokunmadan kene etrafında daireler çizin, bir süre sonra kene yapıştığı yerden çıkacaktır.
 • En yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna gidin ve kontrollerinizi yaptırın.Yeniden kene saldırılarına maruz k almamak için mutlaka kene problemi yaşanan alanlar profesyonel kene ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanmalıdır..
 • KENE NASIL BİR BÖCEKTİR?

İnsan ve hayvanların üzerine yapışarak kan ile beslenen haşere gruparıdır. Kenelerden insanlara ve hayvanlara hastalıklar bulaşmaktadır. Kene ısırması sonucu çoğu kişi hayatını kaybetmiştir.yavru keneler üç bacağa sahip olur erişkin keneler ise 4çift bacağa sahiptir..

 • KENELER NASIL ÇOĞALIRLAR?

Keneler yumurtlama yöntemiyle çoğalan canlılardır. Bir kene tek seferde 3000 yumurta bırakabilir. Genellikle keneler yumurtalarını toprak, ot, çayır, çimen üzerine bırakırlar. Yaklaşık olarak bir ay sonra yumurtadan çıkan keneler kısa süre sonra ergin hale ulaşırlar..

 • KENELER NASIL BESLENİRLER?

Keneler kan emerek besin ihtiyacını giderirler. Yavru keneler küçük omurgalı hayvanlardan beslenirler. Yetişkin hale gelen keneler insan, köpek, kedi ve sığır üzerine yapışarak kan emerler. Virüs taşıyan kenelerin yavrularıda virüs barındırır

 • KENE HAŞERESİ NASIL HASTALIKLAR TAŞIR VE BULAŞTIRIR?

Kenelerden bulaşan 30 türde hastalık saptanmıştır. Kenelerden insanlara bulaşan hastalıklar;*FSME;Kene ısırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kene ısırmasından birkaç gün sonra belirtilerini göstermektedir. Antibiyotik kullanımında bu hastalığa karşı önlem alınmış olunur. Hastada ateş, kaşıntı, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenir.*İsviçre?nin belirli bölgelerinde İlkyaz -meningo-ansefalitis FSME hastalığının kenelerden bulaştığı gözlemlenmiştir. Bu hastalığa karşı özel aşılar gelişmiştir.*KKKH: Kırım Kongo kanamalı hastalığı; kenelerin ısırması sonucu insanların beyninde iltihaplanma oluşur. Bu hastalığa neden olan keneler insanları ısırarak değil sokarak kanını emmektedir. Özellikle ülkemizde doğu Karadeniz bölgesinde bu kene türüne çokça rastlanmaktadır..

 • KENELER NERELERDE SAKLANIRLAR?

Keneler genellikle yeşil alanlara saklanırlar. Genellikle piknik alanlarında keneler insanlara çok yakındır. Çocukların kafalarında kenelere rastlanırken yetişkinlerde kol, bacak ve cinsel organlarda görülmektedir.

 • KENE EVCİL HAYVANLARDA GÖRÜLÜR MÜ?

Kene evcil havanlarda da görülebilir. Kan emerek beslenen kene evcil hayvanlarla eve gelerek bize ulaşabilir, eve giren kene insana geçer veya virüs bulaşan ev hayvanlarının salyalarıyla insanlara hastalık bulaşabilir

 • KENE İLE MÜCADELE NE ŞEKİLDE YAPILMALIDIR?

Kenelerle yapılan mücadelede ferdi yapılan çalışmalar kesin sonuçlar vermez. Dış ortamlarda çok ve çabuk ürediklerinden periyodik olarak kene ilaçlama yapılması şarttır.Kene ilaçlama uygulamaları periyodik olarak uygulandığı takdirde devamlı koruma sağlayacaktı.

 • KENELER EN ÇOK HANGİ MEVSİMDE GÖRÜLÜR?

Keneler sıcak havayı severler soğuk havada aktif olmazlar. Yaz aylarında daha çok çoğalırlar, insanları ısırmaları bu aylarda daha fazla görülür..

 • KENELER EV İÇERİSİNDE NERELERE YUVA YAPABİLİR?

Hayvanlar sayesinde evlere gelen dişi keneler, evlerin içinde çatlaklara, oyuklara yumurta bırakır, 1 hafta içerisinde yüzlerce kene oluşur.

 • KİMLER RİSK ALTINDADIR?

* Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar

* Sağlık Personeli

* Yeşil alanlarda tedbirsiz kamp ve piknik yapanlar ve bu alanlarda çalışanlar

* Bahçeli Konutlarda oturanlar.

* Kasaplar

* Veterinerler

 • KENE İLAÇLAMASINI KİMLER YAPMALIDIR?

Kene ilaçlama uygulaması mutlaka bu işin eğitimini almış, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı kene ilaçlama firmaları tarafından yapılması gerekir. İyi yapılmayan ilaçlamalar insan sağlığına zarar verdiği gibi ekonomik açıdan da size zarar verebilir. Kene ilaçlama uygulaması için gelen personellerin gerekli belgeleri mutlaka kontrol edilmelidir

Kene ilaçlama servisleri, kene ilaçlama yöntemlerini uygularken insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen ilaçları kullanarak hizmet sağlamalıdır.Aksi durumlardaki uygulamalar kenelerden daha zararlı olarak insan sağlığını tehlike altına almaktadır.

Kene ilaçlama şirketi olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön görülen ilaçlar ile kene ilaçlama uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz

Kenelerden Isırmaları ve Sokmalarından kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Gsm : Zir.Müh 0545 227 33 32
Tel : 0242.227 33 32  Fax : 0242.227 58 32
Email : candemirgroup@gmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin